II. Türk-Alman Üniversitesi Hayvan Refahı Ödülleri

26.12.2019

Türk-Alman Üniversitesi Hayvan Refahı Ödülleri Töreni 25 Aralık’ta yüksek katılımlı bir toplantı ile gerçekleştirildi.

Türk-Alman Üniversitesi, gıda sektöründe hayvan refahı konusunda ülkemizde öncü olan ve tüketicilerine yüksek kalitede ürünler sunan firmaları ödüllendirdi. Ferrero ve ISS “İyi Yumurta Ödülü”nü alırken, Metro Marketleri ve Uzman Diyetisyen Dilara Koçak “Farkındalık Yaratma Ödülü”nü kazandı.

Programın sunucusu ve Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Kliniği Müdür Yardımcısı Dr. Engin Arıkan, günümüz hayvancılık uygulamalarının, hayvanlara hayatları boyunca muazzam bir acı çektirdiğini ve milyonlarla ifade edilebilecek sayılarda hayvanın bu koşullarda yetiştirildiğini ifade etti. Arıkan, hayvan refahı reformlarının hayvanların eziyetini ciddi biçimde azalttığı gibi, insan sağlığı açısından da yüksek antibiyotik kullanımı gereksinimini ortadan kaldırdığı için önemli olduğunu vurguladı.

Ferrero’nun ödülünü, Üniversite Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Furgaç, Ferrero Kalite Müdürü Nilay Aygün'e takdim etti. ISS Satın Alma Uzmanı Can Demir, ödülünü TAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Kurşat’ın elinden aldı. Metro Marketlerinin ödülünü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ela Sibel Bayrak Meydanoğlu, Kalite Güvence Müdürü Tülay Özel’e ve Kategori Müdürü Mert Gürsel’e sunarken, Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın ödülünü, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız takdim etti. Tüm katılımcılar hayvan refahı konusundaki ilerlemeleri desteklediklerini ve bu alandaki çalışmaları dikkatle takip ettiklerini ifade ettiler.

Programın sonunda Yıldız, Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu adına ödül alan tüm firmaları tebrik etti ve hayvan refahı çalışmaları konusunda gerekli tüm desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek bu konudaki reformların artmasını diledi.