Hukuk Kliniği çalışmaları hızla ilerliyor

08.03.2019

Değerli Türk-Alman Üniversitesi Mensupları,

Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Klinikleri Birimi faaliyetine başlamıştır. Klinik hukuk eğitimi, birçok modern hukuk sistemine sahip ülkede uzun yıllardan beri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Aynı şekilde ülkemiz hukuk fakültelerinin de bu konuya olan ilgileri son yıllarda, Adalet Bakanlığının da teşvikleriyle, gittikçe artmaktadır.

Temel olarak klinik hukuk eğitimi, klasik hukuk eğitiminin yanında yeni ve modern bir yöntemdir. Öğrencilerin henüz öğrenim hayatlarında uygulamaya yönelik tecrübe kazanmaları ve fakültede edindikleri yoğun birikimi bu şekilde uygulama fırsatı bulmaları, bu klinik hukuk eğitiminin önemli bir artısıdır.

Gerçek Müvekkil Hukuk Kliniği kapsamında, başvuruculara yüz yüze görüşme ile hukuki bilgi verilmektedir. Hukuki yardıma ihtiyacı olan kişiler, bu kliniğe gelerek hukuk fakültesi öğrencileri ile görüşmektedirler. Kendilerine aktarılan problemi raporlayan öğrenciler, bununla ilgili kısa bir araştırma yaparak bir bilgi notu hazırlamaktadırlar. Tüm bu süreçlerde, öğrenciler ilgili öğretim elemanlarının gözetiminde çalışmakta ve bilgi notunu hazırlamaktadırlar. Sonrasında ise bu bilgi notunu kliniğe başvuran kişi ile paylaşmaktadırlar.

Fakültemiz Gerçek Müvekkil Hukuk Kliniğinden randevu almak için hukukklinikleri@tau.edu.tr adresine mail atmanız yeterlidir.

Başvuruda bulunmayı düşünen TAÜ’lülerin şu hususları da dikkate almalarını rica ederiz.

· Hukuk Kliniğinde, başvurucu ile Fakültemiz üçüncü ve dördüncü sınıflarından gönüllü öğrenciler ilgileneceklerdir.

· Hukuk Kliniği, başvurucuya avukatlık hizmeti sunmamaktadır. Bu anlamda dilekçe hazırlama gibi talepler kabul edilemeyecektir.

· Hukuk Kliniği, başvurucunun aktardığı sorunuyla ilgili olarak gizlilik esaslarına riayet edecek, kişisel bilgileriniz üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmayacaktır.

· Hukuk Kliniği ile kurduğunuz ilişki, iki taraf bakımından da her zaman için vazgeçilebilirdir.

Saygılarımızla,

Hukuk Klinikleri Birimi