Haberler

IV. Türk-Alman Üniversitesi Hayvan Refahı Ödülleri

16.12.2022

IV. Türk-Alman Üniversitesi Hayvan Refahı Ödülleri Töreni 14 Aralık’ta gerçekleştirildi. Düzenlenen törende Türkiye’de hayvan refahı alanında örnek teşkil eden firmalar ödüllendirildi.

Hayvan refahı, etik bir yükümlülük ve sürdürülebilirliğin bir gereği olarak dünyada ve ülkemizde git gide ön plana çıkıyor. Günümüzde tüketicilerin hayvan haklarına daha duyarlı hale gelmesiyle pek çok firma, tedarik zincirlerindeki hayvanların refahını artırmak için adımlar atmaya başladı. Hayvanların kötü şartlarda yetiştirilmesinin kamu sağlığı açısından yarattığı riskler de firmaları standartlarını yükseltmeye yöneltti. Türk-Alman Üniversitesi, 2017 yılından itibaren dünyada ve ülkemizde hayvan refahı alanında yaşanan gelişmeleri bu ürünleri kullanan firmalara sunarak, olası reformların gerçekleştirilmesi için önerilerde bulunuyor ve her yıl sonunda bu alanda ilerleme kaydeden markaları onore etmek için ödüller takdim ediyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül töreninde “İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde dokuz marka ödüle layık görüldü. 

İyi Yumurta Ödülü, tedarik zincirlerindeki yumurtaların tamamını kafessiz sistemlerden tedarik edeceğini taahhüt eden firmalara veriliyor. Kafes sistemi, yumurtası için yetiştirilen tavuklara neredeyse hiçbir doğal hareket alanı tanımaz ve endüstriyel hayvancılıkta hayvanlara en çok eziyet çektiren sistemdir. Kafessiz sistemler hayvanlara en azından kümes içinde serbestçe hareket etme, toprağa ayak basma, kum banyosu yapabilme, tüneklerde dinlenebilme, folluklarda yumurtlayabilme imkânları sağlamaktadır. İyi Balık Ödülü ise tedarik zincirlerindeki kültür balıklarının uluslararası geçerliliği olan sürdürülebilirlik sertifikalara sahip üreticilerden alınacağını ve hasat sırasında refahlarını gözeten ekipman kullanmayı taahhüt eden firmalara veriliyor.

CarrefourSA, Karaköy Güllüoğlu, Midpoint, Beltur, Özsüt, Beyaz Fırın, Fairmont Quasar İstanbul, Vira Hotels & Suites, İyi Yumurta kategorisinde ödül aldı. CarrefourSA, raflarında satışa sunulan öz marka, ulusal marka ve öz marka ürünlerin içeriğinde kullanılan tüm yumurtaların 2030 yılından itibaren %100 kafessiz olacağını taahhüt etti. Karaköy Güllüoğlu, 2022 yılı itibarıyla yumurta tedarik zincirini %100 kafessiz hale getirdi. Midpoint, 2022 yılı itibarıyla kullandığı kabuklu yumurtaları %100 kafessiz hale getirdi, kullandığı sıvı yumurtaları %100 kafessiz hale getirmek için de 2028 yılı için kamuoyuna taahhüt verdi. Beltur, 2022 yılı itibarıyla yumurta tedarik zincirini %100 kafessiz hale getirdi. Özsüt, 2028’de kabuklu yumurtaların, 2030’da da sıvı yumurtaların tamamının kafessiz sistemden tedarik edileceğini kamuoyuna taahhüt etti. Fairmont Quasar İstanbul, 2022 yılı itibarıyla yumurta tedarik zincirlerinin %100 kafessiz olduğunu ilan etti. Vira Hotel & Suites, 2023 yılı için yumurta tedarikinde %100 kafessiz sistem taahhüdü verdi. Beyaz Fırın, yumurta tedarikinde bir üst hayvan refahı standardı olan serbest gezen (free-range) sisteme geçtiği için ikinci kez İyi Yumurta ödülünü kazandı.

Kafessiz yumurta kullanacağını taahhüt etmenin yanı sıra, kültür balıklarını hayvan refahı standartlarına uygun şekilde yetiştireceklerini taahhüt eden Metro Türkiye ise İyi Yumurta ve İyi Balık kategorilerinde iki ödüle layık görüldü. Metro Türkiye, 2023 yılı için öz marka yumurtalarının %100’ünün, 2025 yılında ise raflarındaki tüm yumurtaların kafessiz sistemlerden tedarik edileceğini taahhüt etti. Bu sene öz markalı yumurtalarında %75'lik kafessiz oranını yakalayan Metro Türkiye perakende kategorisinin ölçeğinden ötürü bu sene dördüncü kez tekrar İyi Yumurta ödülüne layık görüldü. Metro Türkiye ayrıca kültür balıkçılığı alanında gerçekleştirdiği hayvan refahı reformları sebebiyle bu sene de İyi Balık ödülüne hak kazandı.

Törene katılan Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, tüm ödül kazanan firmaları tebrik ederek Türkiye’deki hayvan refahı reformlarının devamını diledi ve bu alandaki çalışmalara olan desteklerinin süreceğini ifade etti.